STARTUJ ULUBIONE CO NOWEGO? AGNIESZKA CEGIELSKA - NIEOFICJALNY INTERNETOWY FANKLUB REDAKCJA KONTAKT
Informacje o aktualizacji Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Skocz do działu Poczytaj lub dodaj wpis Czyli kto to tworzy Kontakt z nami




OSTATNI KOMENTARZ  ?

Budujemy carty ...
Sampler do c-6 ...
Byłem tam ... ...
Seks w szkole, ...

(32)
(17)
(3)
(2)
(2)



WYBIERZ MELODIĘ       ?


The last ninja
The l.n. The wilderness
The last ninja 2
The l.n.2 The basement
The l.n.2 The final battle
The l.n.2 The mansion
The l.n.2 The office
The l.n.2 The sewers
The l.n.2 The street
The great giana sisters
The green beret
Turrican intro
Bubble Bobble Remix
Creatures
Game over
Mayhem intro
Diablo
Doom 2 Hell on Earth
Hi-octane
Xenon 2
Mario in the Loonybin
Tetris (gameboy) remix


Jaws
Spy vs spy
Draconus
Ghoust busters
Tetris (c-gameboy)
Duke Nukem 3D




SPRZĘT 


OSCYLOSKOP DO AMIGI



   Opisywany prosty układ oscyloskopu umożliwia graficzne przedstawienie przebiegów analogowych i cyfrowych. Za pośrednictwem dodatkowych modułów można mierzyć temperaturę, prąd, ciśnienie czy wilgotność.

   Charakterystyka: Oprogramowanie umożliwia wyświetlanie wyniku pomiaru na:
- symulowanym wskaźniku cyfrowym,
- symulowanym wskaźniku analogowym,
- wyświetlaczu graficznym.

   Przez złącze BNC można przyłączyć proste przystawki:
- do pomiaru temperatury (kit AVT-1107),
- do pomiaru prądu (kit AVT-1098).

   Zasilanie: +5V/10mA (z portu komputera lub zewnętrznie).

   Zakres napięcia wejściowego: 0..+5V.

   Rozdzielczość: 8 bitów.

   Częstotliwość próbkowania: max 10kHz.

   Charakterystyka oprogramowania:
- możliwość otworzenia programu na dowolnym ekranie publicznym lub własnym (wybór w tooltypach ikony),
- instrukcja w formacie AmigaGuida,
- Commodorowski instaler programu na HD.

   Wymagania:
Amiga z systemem 2.04+

   Witam wszystkich fanów komputerów (byłej) firmy Commodore. W numerze 8/96 Elektroniki Praktycznej pojawił się opis prostego przetwornika A/C. Wzbudził on wielkie zainteresowanie, na które wpłynęły:
- stosunkowo niewielka cena,
- małe wymiary,
- prosta konstrukcja.

   Aby nie zostać w tyle, zaprojektowałem podobne urządzenie do współpracy z Amigą.

   Przetwornik jest zbudowany na układzie ADC0804, zapewniającym przetwarzanie do 10kHz z rozdzielczością 8-bitów. Program sterujący może rejestrować przebiegi lub wyświetlać je na bieżąco. Mamy możliwość zmiany częstotliwości pomiaru, jak i współczynnika przez jaki będzie mnożony wynik. Urządzenie jest zasilane z portu drukarki, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać dodatkowy zasilacz. Przetwornik współpracuje z przystawkami przygotowanymi dla kitu AVT-1085, tzn. miernik prądu (EP 8/96 str. 42), miernik temperatury (EP 11/96 str. 76). W przygotowaniu charakterograf do badania charakterystyki półprzewodników.

OPIS UKŁADU

   Schemat układu przetwornika, czy też oscyloskopu przedstawiono na rysunku 1. Układ US1 pracuje w typowym układzie aplikacyjnym. Wejście przetwornika jest zabezpieczone elementami R1, D1, D2 przed przekroczeniem dopuszczalnego zakresu napięć wejściowych. C2 i R2 stanowią obwód oscylatora pracującego na częstotliwości 640kHz, optymalnej dla przetwornika ADC0804. C1, C3 zabezpieczają przed skutkami zakłóceń, które mogłyby zfałszować wynik pomiaru. Połączenie wyprowadzeń 11, 12 i 13 złącza DB-25 umożliwia wykrycie przez program obecności interfejsu.


Rys. 1. Schemat ideowy.

MONTAŻ

   Ze względu na niewielką ilość elementów jest bardzo prosty. Montujemy elementy dyskretne, następnie złącze DB-25, lutując je do punktów lutowniczych. Na koniec US1 i złącze BNC dla sygnału wejściowego.

URUCHOMIENIE

   Jest jeszcze prostsze niż montaż. Wystarczy przy wyłączonym zasilaniu wsunąć przetwornik do gniazda drukarki. Włączamy zasilanie, do wejścia przetwornika podłączamy generator lub regulowane źródło napięcia od 0 +5V. Uruchamiamy program "Oscyloskop", ustawiamy podstawę czasu na 2000 i naciskamy gadżet "Start". Na ekranie powinna pojawić się linia wysokości odpowiadającej napięciu wejściowemu. Równocześnie na wskaźniku analogowym i cyfrowym zostanie wyświetlona zmieżona wartość. Jeżeli urządzenie nie pracuje poprawnie, to przyczyny błędnego działania można szukać w interfejsie lub oprogramowaniu.


Rys. 2. Zrzut z ekranu komputera.

   Jeśli program pracuje poprawnie, a na ekranie oscyloskopu widać poziomą linię, choć podaje się na wejście układu przebieg zmienny w czasie, to przyczyną może być uszkodzony układ przetwornika, portu lub któregoś z elementów zabezpieczających. Aby sprawdzić stronę sprzętową oscyloskopu należy wczytać dowolny program do samplowania (np. ProTracker) i podać na wejście układu przebieg zmienny w czasie. Jeśli na ekranie analizatora programu samplującego widać przebieg, to stronę sprzętową można uznać za dobrą. UWAGA! Większość programów ustawia częstotliwość samplowania na 17kHz. Nasz przetwornik nie może pracować tak szybko, dlatego należy tę częstotliwość zmniejszyć do 10kHz, odpowiada to nucie D#-2 (klawisz D).

   Jeśli test wskazuje, że przetwornik pracuje prawidłowo, należy sprawdzić oprogramowanie. W przeciwnym wypadku należy sprawdzić oprogramowanie. I tak na sam początek sprawdzamy:
- napięcie zasilające (na nóżce 20 układu napięcie od 4,5 do 5,5V),
- oscylator przetwornika (na nóżce 19 układu powinien pojawić się przebieg prostokątny o częstotliwości od 640 do 1000kHz),
- elementy zabezpieczające R1, D1, D2 (w szczególności orientacje diod).

   Złe działanie programu może być spowodowane tzw. nakładkami (np. blankery, newicon, magicmenu, itp.). Jest to najczęstsza przyczyna zawieszania się programu. Autor spotkał się z sytuacją, że program zawieszał się pracując równocześnie z HippoPlayer'em. Ze względu na to, że program (w celu zwiększenia szybkości działania) bardzo często korzysta z bezpośredniego dostępu do sprzętu i wyłączania multitaskingu oraz przerwań, nie zaleca się używania wraz z programem dodatkowych "udziwnień". Drugą przyczyną może być zbyt mała częstotliwość zegara przetwornika ADC0804. Przy ustawieniu podstawy czasu na 2, częstotliwość próbkowania wyniesie 12kHz. Najprostszym wyjściem z sytuacji jest zmiana podstawy czasu na 2. Należy także pamiętać o tym, że program (przy szybkiej rejestracji) wyłącza multitasking i przerwania. Tak więc wszystkie programy odtwarzające muzykę będą zawieszały swoją pracę.

   Dyskietka z programem jest bootowalna. Znajduje się na niej instrukcja w formacie AmigaGuida i instaler programu na twardy dysk. Niestety, muszę zmartwić użytkowników komputerów z systemem starszym niż 2.04. Na ich maszynach program nie uruchomi się (chyba, że znajdą odpowiednie wersje bibliotek). I tu prośba, jeśli znajdzie się osoba, która napisałaby program dla systemu 1.3, to proszę o kontakt.



Autor:
Data realizacji:
Data publikacji:
Data modyfikacji:
Pierwsza publikacja:



Sławomir Skrzyński
-
20.4.2004
-
EDW 10/97





DODAJ SWÓJ KOMENTARZ



#1Dzień 21-2-2011godz.10:00:14Autor: Robert
Status: Brak błędówAdrIP: Ukryty
   Bardzo dobra aplikacja

Instrukcja używania systemu komentarzy    

  1. W polu "Podpisz się" umieszczasz swoje Imię, Nazwisko albo Pseudonim używając znaków alfanumerycznych: A-Z, 0-9 oraz znaków specjalnych, np.: !^<>" ' itp.
    Tagi HTML są nieaktywne.
  2.    
  3. W polu "Wpisz treść" umieszczasz komentarz używając znaków alfanumerycznych: A-Z, 0-9 oraz znaków specjalnych, np.: !^<>" ' itp. Klawisz ENTER tworzy nowy akapit.
    Tagi HTML są aktywne. Możesz:

  4.    Możliwość:

    Komenda:

    Przykład:

       a.   Pogrubić tekst: <B></B> Pogrubiony
       b.   Pochylić tekst: <I></I> Pochylony
       c.   Podkreślić tekst: <U></U> Podkreślony
       d.   Stworzyć indeks górny: <SUP></SUP> Indeks górny
       e.   Stworzyć indeks dolny: <SUB></SUB> Indeks dolny
        f.   Użyć czcionki maszynowej: <TT></TT> Czcionka maszynowa


    Adresy URL wpisujemy w postaci http://nazwastrony.pl, ftp://nazwastrony.pl.
    Adresy email wpisujemy w postaci nazwa@nazwa.pl.
    Adresy Gadu-Gadu wpisujemy w postaci gg:1234567 (bez spacji).

    Proszę pamiętać o domykaniu otwartych tagów.
    Przed naciśnięciem przycisku Komentuj, zaznacz checkboks przy jego prawym boku.

Podpisz się:

Wpisz treść:

   wyślij mój komentarz    ukryj mój adres IP